Uzaktan Doktora Nedir?

Uzaktan doktora hakkında bilgi almadan önce ilk olarak doktoranın ne olduğunu öğrenmelisiniz. Doktora, lisans ve yüksek lisans eğitiminizi bitirdikten sonra o alanda bir tez hazırlayarak elde ettiğiniz bir konumdur. Doktora eğitimi süresi 4 yıldır. Genel olarak lisans eğitiminden sonra eğitim aldığı kurumda akademik olarak unvan kazanmak ya da kendi alanında uzmanlaşmak için bir tez ya da makale hazırlanır ve bu açıklanır. Bu işlemlerden sonrada doktora eğitimi sonlandırılmış olunur.

Kısaca doktor, doçent, profesör gibi unvanları alabilmek için alınan eğitime doktora denilmektedir. Doktora eğitimi sonrasında bireylerin bağımsız olarak karar verebilme, en alt tabakadan başlayarak en üst tabakaya kadar bağımsız olarak inceleme yapabilme, yorumlarda bulunma, çözüm üretme gibi yetenekler kazanması sağlanır. Almış olduğu eğitimlerden sonra tezini tamamlayan birisi doktor unvanını almaya hak kazanır.

Doktora tanımından sonra sıra uzaktan doktora tanımına gelebiliriz. Uzaktan doktora nedir denildiğinde ilk merak edilen uzaktan doktora eğitiminin gerçekten de olup olmadığıdır. Onlarca sene uğraşarak, gecemizi gündüzümüze katarak aldığımız eğitimler gerçekten de uzaktan eğitim ile alınıyor mu? Eğer uzaktan doktora eğitimi varsa o zaman verilecek eğitim gerçekten de kaliteli mi? Uzaktan doktora eğitimi almak için ne yapmak gerekiyor? Kısaca uzaktan doktora eğitimi denildiği zaman insanın aklına tüm bu sorular geliyor. Şimdi tüm bu sorulara yavaş yavaş bir açıklama getirelim.

Bildiğiniz gibi günlük iş hayatımızın yoğun olması nedeniyle artık özel hayatımıza çok fazla vakit ayıramıyoruz. Geçmişte çeşitli sebeplerden dolayı doktora eğitimini yarıda bırakmış ya da iş yoğunluğu dolayısıyla derse gidemeyen kişiler için verilen doktora eğitimine Uzaktan doktora denilmektedir. Bu eğitimi doktorasını yapmamış ve yapmak isteyen herkes alabilir. Uzaktan doktora eğitimi sayesinde derslere gitmenize gerek kalmadan internet üzerinden derslere ve sınavlara katılabileceksiniz. Bu sayede hem günlük hayatınızdaki işleriniz ile ilgilenebilecek hem de doktoranızı internet üzerinden yaparak doktoranızı tamamlamış olacaksınız.

Uzaktan doktora eğitiminin sağladığı avantajlar bulunuyor. Özellikle günlük iş temposu yüksek olan kişiler uzaktan doktora eğitimi sayesinde hem çalıştığı işte statü olarak yükselebilmekte hem de kendi alanıyla ilgili daha fazla bilgiye sahip olmaktadır. Özellikle akademik anlamda önünüzü açacak olan bu eğitim sayesinde iş hayatınızda ve günlük hayatınızda başarılı olmanız son derece kolaydır.

Uzaktan doktora programına yaptıracağınız kayıt sonrasında eğitimlerinizi almaya başlayacaksınız. Son yıllarda çıkan ve giderek her üniversite tarafından benimsenmeye başlayan bu sistem oldukça faydalı ve birçok kişinin işini kolaylaştıracak olan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde sizde doktoranızı kolay bir şekilde yapabilirsiniz.
Uzaktan eğitim bu kadar cazip gibi görünürken birçok kişi tabi ki maliyetlerini de merak ediyor. Bu kadar önemli olan doktora eğitimini uzaktan oturduğunuz yerden aldığınız için normal olarak fiyatlar normal doktora eğitimine göre daha yüksek olacaktır. Fiyatlar kayıt olacağınız üniversiteye göre değişmektedir. Bütçenizin zorlanmaması için taksit imkanı sunulabilmektedir.

Ancak Uzaktan doktora eğitimini alabilmeniz için ilk olarak ilgili üniversite tarafından kabul almanız akabinde gerekli evrakları hazır hale getirmeniz gerekiyor. Tüm evrakları hazırladıktan sonra kaydınızı tamamlayacak ve uzaktan doktora eğitimini almaya başlayacaksınız. Sizde uzaktan doktora eğitimi almak istiyorsanız ilk olarak bu eğitimi veren kurumlar bulmalısınız.